Opakowania transportowe przede wszystkim mają za zadanie zabezpieczyć w odpowiedni sposób przewożone ładunki, jednocześnie nie oddziałując na komfort naszej jazdy. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, jednak które najlepiej jest wybrać? Zapraszamy do lektury!

Funkcje opakowań transportowych

rodzaje-opakowan-transportowychOpakowania transportowe są projektowane ze szczególną starannością, ponieważ ich podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie towaru przed działaniem różnego rodzaju szkodliwych czynników. Muszą one przez całą drogę utrzymywać ładunek w pozycji, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia, dlatego bardzo istotne jest, by uwzględniać specyfikę towarów na etapie wyboru opakowań. Warto wspomnieć, że ich jedynym zadaniem nie jest jedynie ochrona ładunku, ale także ułatwienie jego transportu, magazynowania czy składowania. Ich zastosowanie w różnego rodzaju przewozach jest szczególnie istotne ze względu na optymalizację przebiegów towarowych oraz maksymalne wykorzystanie ładowności i tym samym - zmniejszenie kosztów transportu. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny - warto zwrócić uwagę na ograniczenie ilości koniecznych opakować, a także czy materiał chroniący ładunek przed zniszczeniem jest przyjazny dla środowiska oraz czy można go wykorzystać ponownie.

Drewniane i metalowe opakowania transportowe

Wśród najczęściej wykorzystywanych opakowań transportowych wciąż królują te wykonane z tektury, które są powszechnie stosowane zarówno do wyrobów spożywczych, jak i przemysłowych. Warto jednak zaznaczyć, że ich wytrzymałość zależy od rodzaju użytej tektury - siedmiowarstwowe czy te o gramaturze ponad 1000 g/m2 z powodzeniem mogą zastępować drewno czy sklejkę. Również często wybierane są opakowania wyprodukowane z metalu, jak np. różnego rodzaju pojemniki, które ze względu na ich budowę łatwo ustawiać w stosy. Wiele osób mogą jednak martwić kwestie związane z korozją, jednak warto podkreślić, że większość tego typu kontenerów pokrywana jest specjalną warstwą, która ma zapobiegać pojawianiu się rdzy, jednak dobrze jest chronić je na przykład przed nadmierną wilgocią. Dużą popularnością cieszą się też skrzynie, które produkowane są z drewna, sklejki lub płyty OSB. Zaletą jest niewątpliwie fakt, że należą one do szczególnie odpornych na uszkodzenia, a także cechują się optymalną szczelnością.

Opakowania z tworzyw sztucznych

W ostatnim czasie rynek opakowań transportowych podbijają produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Przybierają one różne formy - najczęściej są to beczki, do których dopasowane są specjalistyczne, gwarantujące szczelność, zamknięcia. Często też wykorzystywane są tutaj wielorazowe worki do produktów sypkich. Podstawową zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że z łatwością możemy je wyczyścić i wykorzystywać ponownie. Są one szczególnie odporne na działanie temperatur: zarówno tych najniższych, jak i szczególnie wysokich, dlatego swoje zastosowanie znajdują między innymi w naczepach typu chłodnie. W grupie tego typu opakowań znajdziemy również wszelkiego rodzaju skrzynki czy pojemniki posiadające trapezowy profil, dzięki czemu sprawdzą się nawet przy bardziej osobliwych towarach.

Odpowiedni dobór opakowań transportowych jest kwestią niezwykle istotną, ponieważ pozwala nie tylko zmniejszyć potrzebną przestrzeń ładunkową i zmniejszyć koszty przewozu, ale również zoptymalizować proces magazynowania, dzięki możliwości piętrzenia ładunku.