Prawidłowe zabezpieczenie ładunku na czas transportu wpływa nie tylko na komfort w czasie prowadzenia pojazdu, lecz również na bezpieczeństwo, a także pomaga zapobiec ewentualnym uszkodzeniom przewożonych towarów. Jak zrobić to najskuteczniej?

Regulacje prawne w zakresie zabezpieczania ładunków

Kwestie związane z zabezpieczeniem ładunku w czasie jego transportu regulowane są przez Kodeks drogowy. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to, co przewozimy nie może się podczas drogi przemieszczać w naczepie, jednak również ważne jest, aby nie wydawało dźwięków, które mogą nas dezorientować w czasie jazdy, nie było źródłem zapachów, czy też po prostu nie wyciekało. Wspomniany kodeks mówi także o prawidłowym rozłożeniu całego towaru: nie może on przekraczać maksymalnych, dopuszczalnych nacisków na osie pojazdu czy też oddziaływać na stateczność pojazdu. Dodatkowo warto wspomnieć, że na temat zabezpieczenia ładunków wytyczne dają nam również przepisy unijne, które obowiązują na terenie wszystkich państw wspólnoty. Na podstawie konkretnych danych narzucają one pewnego rodzaju obowiązek wyliczenia, ile akcesoriów zabezpieczających musimy wykorzystać, aby przewozić dany towar zgodnie z prawem.

Najczęstsze metody zabezpieczania ładunku

zabezpieczenie ładunkuIstnieje wiele metod zabezpieczania ładunku na czas transportu, jednak musimy pamiętać, że ich dobór powinien być uzależniony między innymi od tego, co przewozimy. Najczęściej spotykanym sposobem są pasy transportowe, które używane są na całym świecie.  Pozwalają one na praktycznie całkowite zniwelowanie ruchów przedmiotów, takich jak motocykle, auta osobowe czy sprzęt AGD. Z kolei inne metody zabezpieczeń, jak liny czy łańcuchy stosuje się do ciężkich towarów, niepodatnych na uszkodzenia, jak np. duże ciężkie elementy stalowe przewożone na standardowych naczepach plandekowych lub platformach, stal w kręgach przewożonych na naczepach typu coilmulde czy maszyny, ciężkie różnego rodzaju pojazdy przewożone, np. na naczepach niskopodwoziowych. Poza tym do zabezpieczenia towaru przed uszkodzeniami stosuje również narożniki, siatki zabezpieczające, belki rozporowe, drążki rozporowe. Nie zapominajmy, że niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy potrzebne będą nam różnego rodzaju haki czy zaczepy, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie jazdy. 

Dobre zabezpieczenie ładunku a komfort jazdy

Pamiętajmy, że odpowiednie zabezpieczenie towaru oraz właściwe rozłożenie go w naczepie istotnie wpływa na wygodę w czasie prowadzenia pojazdu. Wiąże się to chociażby z kwestią dotyczącą sterowności, lecz również oddziałuje na nasz komfort psychiczny i pozwala spokojnie skupić się na drodze. Właśnie dlatego podczas załadunku warto wziąć pod uwagę również dodatkowe elementy, które mogą jeszcze lepiej zapobiec chociażby ruchom przedmiotów - mowa tutaj np. matach antypoślizgowych, które oddziałują na siłę tarcia. W przypadku palet warto pamiętać na przykład o zaopatrzeniu się w dodatkowe belki, które je w odpowiedni sposób zablokują ładunek. Coraz popularniejsze stają się też tak zwane “jeże”, z którymi trzeba jednak uważać, ponieważ sprawdzają się tylko w przypadkach towaru szczególnie odpornego na uszkodzenia (ze względu na ich kolce).

Pamiętajmy, że zabezpieczenie ładunku powinno odbyć się z dużą dawką uwagi, aby wszystko zrobione zostało dokładnie, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy.