Palety to bardzo praktyczne rozwiązanie wykorzystywane w transporcie i magazynowaniu znacznej wielkości lub ilości różnorodnych materiałów. Pracując z wykorzystaniem takiej metody przewożenia i przechowywania warto wiedzieć jakie są rodzaje nośności palet. Dzisiaj opowiemy, czym różnią się między sobą nośność regałowa, statyczna oraz dynamiczna. Zapraszamy do przeczytania!

Czym jest nośność palety?

Nośność palety to wartość, która określa maksymalną ilość kilogramów, jaką możemy udźwignąć przy danym rodzaju palety. Ta wytrzymałość na obciążenie to jeden z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy planowaniu składowania i transportu materiałów. Przekroczenie wartości nośności wiąże się z ryzykiem pęknięcia drewnianej konstrukcji palety lub jej wygięciem, przez które jej przemieszczenie, podniesienie przy pomocy widłaka lub zsunięcie z regału będzie bardzo problematyczne, o ile nie zupełnie niemożliwe.

Nośność statyczna

Pierwszy parametr to nośność statyczna. Ta nazwa określa największe obciążenie jednej sztuki palety, która znajduje się nieruchomo na płaskim podłożu. Możemy umieścić na niej maksymalne obciążenie, jakie określa statyczna nośność tylko kiedy nie planujemy jej przemieszczać, a ma służyć jedynie do magazynowania. Do transportu trzeba brać pod uwagę nośność dynamiczną. 

Dynamiczna nośność palety

To określenie maksymalnej ciężkości, jaką paleta jest w stanie przyjąć podczas transportowania materiałów podnośnikiem, wózkiem widłowym (tak zwanym paleciakiem) czy przy pomocy wózka magazynowego. Jest to gwarancja bezpiecznego podnoszenia drewnianej konstrukcji wraz z umieszczonymi na niej produktami. Nieprzekraczanie dynamicznej nośności zapewnia, że paleta nie pęknie oraz się nie odkształci, co jest niezwykle ważne przy transporcie materiałów.

Nośność regałowa

rodzaje-nosnosci-paletNośność regałowa z kolei to maksymalna ciężkość towaru na palecie, która stoi w regale na magazynie wysokich składowań. Określa ona wartość, której nie można przekroczyć podczas składowania materiałów wysoko na regałach. Trzymanie się tej normy i nieprzekraczanie wartości krytycznej zapewnia stabilność i ogólne bezpieczeństwo magazynowania. 

Świadomość tego, jakie są rodzaje nośności palet oraz jakie są ich wartości, których nie można przekraczać, zapewnia bezpieczeństwo nie tylko przewożonych i magazynowanych materiałów, ale także pracowników, którzy przy nich pracują. Dlatego takie ważne jest trzymanie się określonych norm - aby nie narobić niepotrzebnych szkód i nie stwarzać niebezpieczeństwa dla ludzi.