Transport drobnicowy stanowi dobre rozwiązanie dla osób, którzy nie mają tyle towaru do przewiezienia, aby zapełnić nim całą przestrzeń ładunkową. Jest to metoda bez wątpienia ekonomiczna, stawia ona jednak przed operatorem pewne wyzwania, w związku z czym niesie ryzyko wystąpienia komplikacji.

Czym jest transport drobnicowy? 

Na transport drobnicowy zazwyczaj decydują się osoby mające do przewiezienia niewielką ilość towarów o stosunkowo małych gabarytach, którymi nie zostanie wypełniona cała naczepa. W związku z tym często wykorzystywana jest tu, w celu zminimalizowania kosztów, konsolidacja przesyłek. Wśród cech charakterystycznych produktów, które dostarczane są właśnie w tak zwanym są transporcie drobnicowym można wymienić niewielką masę ładunkową, a także - co często może być źródłem problemów załadunkowych - różne rodzaje i kształty opakowań. Jakie zazwyczaj są stosowane? Wskazać możemy tutaj butle, skrzynie, kartony, beczki, worki, kosze czy też klatki. Dobór odpowiedniego opakowania jest szczególnie istotny, aby zabezpieczyć ładunek przed działaniem czynników atmosferycznych czy uszkodzeniami mechanicznymi, na jakie te mogą być narażone w czasie przewozu z innymi, różnorakimi przedmiotami. 

Wady i zalety transportu drobnicowego 

Transport drobnicowy niewątpliwie posiada również wiele zalet. Tutaj wskażemy chociażby kwestie finansowe, ponieważ konsolidacja przesyłek pozwala zmniejszyć koszty transportu drobnicowego. Daje także szansę dopasować wielkości dostaw do potrzeb osób, do których ma trafić i nie wymusza na odbiorcy magazynowania na zapas. Takie rozwiązanie niestety niesie za sobą także kilka wad. Jak już wspomnieliśmy ładunki są bardziej narażone na uszkodzenia zarówno w czasie przewozu, jak i wyładunków. Dzieje się tak między innymi z tego względu, że samochód ciężarowy czy dostawczy na swojej drodze może mieć po prostu kilka punktów wyładunkowych. Dodatkowo, często ze względu na różne rodzaje opakowań i ich kształty nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie wykorzystać przestrzeń ładunkową. Innym wyzwaniem, który może się pojawić jest dobre, logistyczne rozplanowanie trasy. 

Organizacja transportu drobnicowego

Przy organizacji transportu drobnicowego bardzo istotną rolę odgrywa tak zwana standaryzacja, czyli proces, który pozwala nam na lepsze zagospodarowanie całej przestrzeni załadunkowej. Posiadanie dokładnych danych na temat gabarytów przewożonych towarów pozwala na ułożenie planu, na podstawie którego dodawać będziemy kolejne produkty. Transport drobnicowy może oczywiście również odbywać się na płaszczyźnie międzynarodowej. Koniecznie jednak wybierajmy tutaj sprawdzone firmy, które posiadają jasne zasady organizacji przewozu oraz jednolite procedury, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza przesyłka trafi tam, gdzie powinna.

Transport drobnicowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują przewieźć niewielką ilość towarów lub odbiorców bez wykorzystywania nadmiernej powierzchni magazynowej.