Transport drogowy stale się rozwija, dlatego wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań. Żadna duża firma transportowa nie byłaby w stanie dobrze funkcjonować w dzisiejszych czasach, gdyby nie miała możliwości szybkiej wymiany informacji. Telematyka jest narzędziem bardzo pomocnym w przesyłaniu danych na duże odległości.

Czym jest telematyka?

Rozwijała się dokładnie wtedy, kiedy Internet, czyli około roku 1970. Powstała głównie ze względu na rosnącą potrzebę łatwiejszego sposobu wymiany danych oraz coraz większe rozpowszechnienie komputerów. Technologie telekomunikacyjne były wtedy wykorzystywane do łączenia ze sobą urządzeń, a tym samym narodziła się telematyka: dziedzina łącząca dwie nauki - telekomunikację oraz informatykę. Pod tą nazwą jest znana od 1978 roku, kiedy została wspomniana w raporcie przygotowanym dla francuskiego premiera. Słowo to jest obecnie znacznie częściej stosowane w odniesieniu do transportu, ponieważ bardzo popularne stało się wykorzystanie oprogramowania do zarządzania flotą. 

Na czym polega telematyka w transporcie drogowym?

Zarządzanie firmą transportową to bardzo trudne zadanie, z którym każdy właściciel musi się mierzyć. Liczba przewożonych ładunków rośnie z roku na rok, dlatego korzystanie z nowoczesnych technologii staje się koniecznością. Telematyka w transporcie drogowym ma na celu stałe kontrolowanie pojazdu - nie tylko jego położenia, ale również istotnych parametrów jazdy wpływających na zużycie paliwa i czas pracy. W każdym pojeździe, który wchodzi w skład floty, montuje się urządzenie monitorujące, gromadzące dane charakterystyczne dla konkretnego pojazdu. Informacje są przesyłane za pośrednictwem GPRS, sieci komórkowej oraz komunikacji satelitarnej i aktualizowane w czasie rzeczywistym, dlatego każdy problem może być rozwiązany niemalże od razu. Wszystkie informacje docierają do użytkownika końcowego i mogą być wyświetlone w aplikacji lub na stronie internetowej.

Korzyści wynikające z telematyki transportu

Stale kontrolowana flota transportowa jest zdecydowanie bardziej efektywna. Dane telematyczne pozwalają ustalić, w jakim miejscu znajduje się kierowca, z jaką prędkością się porusza oraz w jakim stanie jest pojazd. Dostarczanie informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego umożliwia bardzo szybkie reakcje, które mogą wpłynąć na sposób jazdy kierowcy oraz zasugerować mu lepszą trasę. Dzięki temu eksploatacja pojazdów jest zredukowana, a koszty utrzymania floty - znacznie obniżone. Właściciele lub menedżerowie firm transportowych dostają cenne informacje zwrotne, dzięki którym mogą minimalizować niebezpieczne nawyki swoich pracowników. Niewątpliwą zaletą jest także usprawnienie i przyspieszenie czynności administracyjnych, ponieważ przewoźnik i klient dokładnie wiedzą, na jakim etapie trasy znajduje się ładunek i co powoduje ewentualne opóźnienia. 

Telematyka jest czymś, o czym prawdopodobnie słyszał każdy, ale niekoniecznie pod taką nazwą. System telematyczny, aby był efektywny, musi być jak najlepiej dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Przed zakupem należy poważnie rozważyć, które procesy mają być zoptymalizowane - takie działanie pozwoli na zakup odpowiedniego sprzętu i realnie wpłynie na jakość oferowanych usług.