Branża transportowa rozwija się tak naprawdę z dnia na dzień. Na drogach każdego dnia można spotkać ciągniki siodłowe i samochody ciężarowe, które są błędnie nazywane “ciężarówkami”. Jaka jest zatem różnica między tymi dwoma pojazdami?

Samochód ciężarowy

Samochód ciężarowy to pojazd bardzo często mylony z ciągnikiem siodłowym. Jest konstrukcyjnie przystosowany do przewożenia bardzo dużych ładunków i tworzony obecnie w bardzo bliskim układzie. Największe z nich posiadają maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 ton! Kabina kierowcy jest przymocowana do ramy nad przednią osią, a nadwozie zgodne z przeznaczeniem konkretnego pojazdu znajduje się w dalszej części podwozia. Mimo wyraźnego oddzielenia kabiny kierowcy od skrzyni ładunkowej, cały zestaw jest nierozłączny. Obecnie na drogach możemy spotkać samochody ciężarowe o różnych typach nadwozia, ale każdy z nich jest przeznaczony tylko i wyłącznie do przewożenia ładunków konkretnego rodzaju. Znane są przede wszystkim nadwozia skrzyniowe wyposażone w otwartą skrzynię ładunkową oraz furgony, w których skrzynia jest zamknięta. Tak zwane wywrotki, czyli pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków sypkich, to również samochody ciężarowe.

Ciągnik siodłowy

Czym w takim razie jest ciągnik siodłowy? To samochód przeznaczony głównie do ciągnięcia innych pojazdów drogowych, które nie posiadają własnego napędu. Najczęściej są to różnego rodzaju naczepy. W tym przypadku elementy zestawu nie są ze sobą połączone, co zdecydowanie odróżnia ciągniki siodłowe od samochodów ciężarowych. Siodło nie jest sztywne, dzięki czemu zmiana pozycji kabiny względem naczepy jest możliwa. Taki zestaw zdecydowanie ułatwia prowadzenie pojazdu, a szczególnie pokonywanie trudnych zakrętów. Część naczepy znajduje się nad tylną, napędzaną osią ciągnika. W taki sposób część ciężaru zostaje na nią przeniesiona i zwiększa bezpieczeństwo związane z przewozem dużych ładunków. Taki układ jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem podczas transportowania długich i ponadgabarytowych towarów. 

Ciągnik siodłowy a samochód ciężarowy - istotne różnice

Większość dostawców decyduje się obecnie na zakup ciągników siodłowych, głównie ze względu na ich liczne zalety. Mają ciężar rozłożony na więcej osi, dzięki czemu mogą przewozić zdecydowanie większe obciążenia niż samochody ciężarowe. Jedną z istotniejszych zalet jest zwiększenie komfortu prowadzenia pojazdu, a co za tym idzie - bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Brak ścisłego połączenia pomiędzy elementami zestawu sprawia, że manewrowanie ciągnikami siodłowymi jest znacznie łatwiejsze. Są również bardziej uniwersalne i ekonomiczne - naczepę bez obaw można wymieniać zgodnie z potrzebami i rodzajem ładunku. Firmy transportowe nie muszą kupować nowego samochodu w przypadku innego rodzaju towarów. W przypadku ciągników wystarczy zakup nowej naczepy, co zdecydowanie zmniejszy koszty. 

Duże pojazdy samochodowe wciąż będą zyskiwać na popularności, a branża transportowa stara się wprowadzić coraz więcej innowacji. W duchu transportu 4.0, planowane jest wprowadzenie samochodów autonomicznych i bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Z pewnością jednak nie znikną z dróg, dlatego warto znać istotne różnice pomiędzy ich rodzajami.