Logistyka w transporcie posiada ogromne znaczenie. To właśnie dzięki niej możemy sprawnie zorganizować przewóz, co przekłada się chociażby na procesy produkcji czy sprzedaży. Dlaczego jest to tak ważne? Dzisiaj zajmiemy się logistyką “od kuchni”.

Logistyka w różnych ujęciach

logistyka w transporcieLogistyka w najbardziej ogólnym ujęciu odnosi się do całościowego planowania procesu związanego z przepływem danych surowców już od najwcześniejszych etapów tak, aby wszystko przebiegło w sposób jak najbardziej sprawny, lecz także z wykorzystaniem najmniejszej ilości środków finansowych. Istnieje wiele działów logistyki, dlatego często mogą się one wręcz przenikać. Logistyka transportu odnosi się przede wszystkim do zagadnień związanych z przemieszczaniem towarów. Idzie ona w parze na przykład z gałęziami zajmującymi się dystrybucją czy zaopatrzeniem. Nowoczesne technologie dają szeroki wachlarz możliwości - za ich sprawą możemy chociażby śledzić auta aktualnie zajmujące się danym towarem czy też ułatwiają przewoźnikom zgłaszanie powstałych usterek, co jest bardzo pomocne w przypadku kursów zagranicznych, gdzie kierowcy często muszą pokonać nawet tysiące kilometrów.

Wykorzystanie logistyki w transporcie

Jak już zostało wspomniane logistyka odgrywa w transporcie ogromną rolę. Wśród jej najważniejszych zadań znajduje się jak najsprawniejsze przewiezienie określonych ładunków, a także zminimalizowanie kosztów całego przedsięwzięcia. W tym momencie warto jest przytoczyć pojęcie nieodzownie związane z kwestiami dotyczącymi przewozu, a mianowicie “spedycja”. Mowa tutaj o działalności, której podstawowym celem jest zorganizowanie całego transportu poprzez szereg czynności: począwszy już od doboru odpowiedniego przewoźnika. Dlaczego wszystko to jest tak istotne? To właśnie kwestie związane z logistyką transportu odpowiadają często za funkcjonowanie całych firm, nakłady produkcji, lecz również wiążą się z jakością obsługi klienta czy też ewentualną drogą zwrotów czy reklamacji.

Proces organizacyjny transportu

logistyka w transporcieOsoby odpowiedzialne za logistykę w transporcie drogowym zajmują się przede wszystkim planowaniem całego procesu przewozu towarów. Tutaj zazwyczaj po przyjęciu zgłoszenia następuje jego dokładna ocena oraz wycena, na podstawie czego przygotowywana jest oferta. Brane są w tym wypadku pod uwagę chociażby kraje załadunku oraz rozładunku, rodzaj przewożonych towarów, dystans czy ewentualne ubezpieczenia. Następnie przydzielany jest opiekun, który za zadanie czuwać ma nad organizacją oraz przebiegiem całego transportu i reagować w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju trudności. Następnie, gdy już wszystko zostanie dostarczone sprawdzana jest pełna dokumentacja oraz uzupełniane zostają wszelkie braki.

Logistyka w transporcie drogowym odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ pozwala nie tylko usprawnić przewóz towarów, ale również obniżyć koszty czy uniknąć wszelkich niepowodzeń.