Firmy, które funkcjonują w branży spożywczej związanej z handlem produktami wymagającymi transportu w specjalnych warunkach, nie są w stanie działać bez odpowiednio przygotowanego pojazdu. Przedsiębiorcy często stoją przed wyborem, czy lepsza będzie chłodnia, a może izoterma? Jakie są między nimi różnice i czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy.

Chłodnia - co to takiego?

Chłodnią nazywany jest pojazd, który posiada wyposażenie w postaci indywidualnego mechanicznego źródła chłodzenia opartego. Urządzenie generujące chłód to zazwyczaj sprzęt absorpcyjny lub sprężarka, a taki sposób działania pozwala na schłodzenie wnętrza chłodni nawet przy średniej temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet 30 stopni. W zależności od klasy, chłodnia może utrzymywać temperaturę wewnętrzną: od 12 do 0 stopni (klasa A), od 12 do -10 (B), od 12 do -20 stopni (C) oraz 0 stopni (D), -10 (E), a także temperaturę -20 (klasa F).

Czym jest izoterma?

Z kolei izoterma to również środek transportu, jednak jego nadwozie zrobione jest z termoizolacyjnych materiałów. W odróżnieniu od chłodni nie obniżają one temperatury, tylko działają na zasadzie ograniczania wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Na podstawie rodzaju wykorzystywanej izolacji można wyróżnić dwa typy izoterm: z normalną izolacją oraz ze wzmocnioną. Normalny typ izolacji wykorzystuje materiał izolacyjny o grubości przeważnie sięgającej 40 milimetrów. W odróżnieniu od chłodni izotermy pozwalają utrzymać we wnętrzu temperaturę powyżej 0 stopni Celsjusza, dlatego nie nadają się do produktów mrożonych.

Co się lepiej sprawdzi?

chlodnie-a-izotermyLepsza zatem będzie chłodnia czy izoterma? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a wybór między tymi dwoma rodzajami pojazdów uzależniony jest od potrzeb przedsiębiorcy. Znając różnicę pomiędzy chłodnią a izotermą można wybrać to, co lepiej się nam sprawdzi. Pierwszy typ zdecydowanie nadaje się na długie, czasochłonne trasy oraz do przewożenia produktów wymagających mrożenia. Z kolei izoterma jest dobra na krótsze odcinki oraz do produktów, w przypadku których konieczne jest utrzymanie ich stałej temperatury i nie wymagają przechowywania w minusowych temperaturach. Dlatego nie można porównywać tych dwóch specjalistycznych pojazdów, po prostu warto wybrać ten, który lepiej sprawdzi się w naszym biznesie.

Podstawowa różnica między chłodnią a izotermą to fakt, że ta pierwsza może mrozić produkty nawet do -20 stopni, a ta druga wyłącznie izoluje temperaturę od warunków panujących na zewnątrz. Znając różnicę i parametry danych urządzeń wybór odpowiedniego sprzętu do przewożenia towarów spożywczych nie powinna stanowić już problemu. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać o doradztwo doświadczonych profesjonalistów.