Rodzajów nadwozi transportowych w samochodach ciężarowych jest naprawdę wiele. Najlepszy dla nas model powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę rodzaj przewożonego towaru. Jakie najczęściej wykorzystywane są w profesjonalnych przewozach?

Plandeka: najpopularniejszy rodzaj nadwozia

Najczęściej spotykanym rodzajem nadwozi transportowych jest plandeka - umożliwia załadowanie towarów do ich wnętrza z praktycznie każdej strony. Dodatkowo są one stosunkowo lekkie, w związku z czym można przewozić produkty o większej wadze nie przekraczając limitów nałożonych przez producenta pojazdy. Musimy jednak pamiętać, że transportowany ładunek musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Warto jest także podkreślić, że plandeka jest przypinana po bokach do burt, co odróżnia ją od tak zwanego nadwozia “firankowego”.

Nadwozie typu “firanka”

rodzaje-nadwozi-transportowychOdmianą nadwozia typu plandeka jest tak zwana firanka - dzięki niej załadunek i rozładunek jest jeszcze prostszy. Nienapinane ściany boczne montowane są jako kurtyna, prowadzone po specjalnych prowadnicach, dzięki czemu zyskujemy szybki dostęp do przestrzeni ładunkowej. Sprawdzi się najlepiej do przewożenia podłużnych elementów - zazwyczaj stosuje się w tym celu specjalne pasy, dzięki którym całość przyczepiona jest do podłogi.

Transport z nadwoziem MEGA

Innym rodzajem nadwozi transportowych są te typu MEGA, które świetnie sprawdzają się do transportu towarów o dużej objętości, ponieważ naczepy te mają 3 metry wysokości oraz podnoszony sufit. Jeśli chodzi o kwestie ścian, wyglądają one podobnie jak kurtynowym nadwoziu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiejszy jest załadunek i rozładunek, niezależnie od rozmiaru przewożonego towaru.

Nadwozia typu chłodnia

rodzaje-nadwozi-transportowychNadwozia typu chłodnia wykorzystywane są do przewozu produktów, które wymagają utrzymania ściśle określonej temperatury. Naczepy te posiadają specjalną zabudową oraz zostają wyposażone w agregat pomagający regulować warunki wewnątrz pojazdu. Dzięki temu mają możliwość utrzymywania kontrolowanej temperatury od +30 do -30°C. Oczywiście, nadają się one również do transportu standardowego ładunku przeznaczonego na plandekę - wtedy jedynie wystarczy wyłączyć agregat. 

Każde z nadwozi transportowych będzie sprawdzać się w innej sytuacji. Bez względu na to, czy chcesz przewieźć duży ładunek czy taki, który wymaga specjalnych warunków, znajdziesz naczepę dopasowaną do swoich oczekiwań.