Czasami pojawia się konieczność przewiezienia większej ilości ładunku na jeden adres. Pojawia się wtedy pytanie: jak to zrobić? Z odpowiedzią przychodzą firmy proponujące transport całopojazdowy. Czym on jest? I w jaki sposób go zorganizować? I czy tak naprawdę jest on opłacalny, a jeśli tak to w jakich sytuacjach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule - zapraszamy do lektury!

Czym jest transport całopojazdowy?

transport-calopojazdowyTransport całopojazdowy częściej pojawia się pod nazwą FTL, czyli Full Truck Load lub Full Trailer Road. Oznacza to transport ładunku, który wypełnia całkowicie powierzchnię ładunkową pojazdu, a potocznie nazywany jest także przewozem tirowym. Ładunki dostarczane są przy pomocy tego samego pojazdu, na którym zostały umieszczone - bez zbędnego przeładowania, bezpośrednio na wskazany adres odbioru, co często bardzo usprawnia cały proces, skracając znacząco czas dostawy. 

W jakiej sytuacji wybrać transport całopojazdowy? 

W jakich sytuacjach transport całopojazdowy się opłaca? Oczywiście wtedy, gdy ilość ładunku zapełnia całą powierzchnię pojazdu, ale także w sytuacji, kiedy liczy się szybki czas dostarczenia materiałów. Ponadto warto go wybrać jeśli ładunek nie może być przeładowywany podczas transportu ze względu na swoją delikatność lub gdy jego waga całkowita sprawia, że transport całopojazdowy bardziej się opłaca niż przewóz drobnicowy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego sposobu przewozu, kiedy przesyłany towar posiada tylko jedno miejsce odbioru i nadania, czyli nie trzeba zatrzymywać się w wielu miejscach dostawy. 

Jak zorganizować transport całopowierzchniowy? 

transport-calopojazdowyW takim razie jak zorganizować taki transport? Najprostszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z godną zaufania i profesjonalną firmą. Podczas rozmowy z ekspertem dowiemy się o najkorzystniejszym sposobie transportu i jego szczegółach takich jak: czy wybrać pojazd typu plandeka, MEGA czy może tandem? A także w jaki sposób przygotować ładunek, aby załadowanie i rozładowanie go przebiegło sprawnie i bez żadnych problemów. Możemy też dowiedzieć się, co będzie najlepszą opcją do pakowania: najpopularniejsze są palety, jednak wymagają dodatkowo zabezpieczenia materiałów kilkoma warstwami folii stretch. Dobrze sprawdzą się również kontenery kartonowe, czyli pudła o bardzo dużym formacie przypominające skrzynie lub pojemnik, a także skrzynie drewniane lub plastikowe, zapewniające wysoką odporność na uszkodzenia i wstrząsy. Bardzo istotne jest równomierne rozłożenie ciężaru przesyłki, o czym należy pamiętać już na etapie pakowania materiałów. 

Jeżeli nigdy nie organizowałeś transportu całopojazdowego, to najlepiej zacząć właśnie od rozmowy z doradcą, czyli kimś, kto wie jak to zrobić oraz posłuży Ci swoją pomocą. Warto wybrać sprawdzoną firmę, aby mieć pewność, że ładunek dotrze do celu szybko i bez uszkodzeń. Dobrym pomysłem jest także nawiązanie stałej współpracy z jedną firmą, co na pewno usprawni przyszłe wspólne przedsięwzięcia.