Europalety wykorzystywane są w wielu przedsiębiorstwach. Ich zadaniem jest pomoc w jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni załadunkowej, a także zabezpieczenie przewożonych towarów. Jednak należy podkreślić, że normy dotyczące wymiarów palet są ściśle określone przez prawo. Zatem jakie europalety znajdziemy na rynku i na co koniecznie zwracać uwagę przy ich zakupie?

Standardy europalety

Wbrew temu, co utarło się w codziennym języku, europalety to tylko jeden rodzaj palet. Ich standardy określone są przez karty UIC, gdzie znajdziemy zasady, które określają zarówno kwestie dotyczące produkcji palet płaskich, drewnianych, jak i też ich naprawy. Po czym możemy poznać, że dany produkt to oryginalne europalety spełniające wszelkie normy prawne? Powinny one posiadać szereg oznaczeń - wymienimy tutaj chociażby logo EPAL, którego należy szukać w okolicach lewego wspornika, skrót EUR (podkreślmy, że jest on symbolem zastrzeżonym), znaki mówiące o metodach obróbki fitosanitarnej, gwóźdź z zaznaczonym certyfikatem, numer producenta EPAL z datą produkcji czy też klamry w dwóch kolorach, co odnosi się do poziomów kontroli. W zależności od tego, w jakim celu planujemy wykorzystywać europalety, możemy kupić nowe, za które zapłacimy w granicach 40 złotych za sztukę. Tańszymi na pewno będą te używane, jednak pamiętajmy, że często takie okazują się uszkodzone, a zgodnie z prawem powinniśmy je naprawiać zgodnie z wytycznymi zapisanymi w karcie UIC.

Jakie wymiary powinna mieć europaleta?

europaletaZasadniczo drewniane palety dzielone są na cztery kategorie ze względu na ich wielkość. Jednak standardowa europaleta powinna posiadać wymiary 800x1200 mm i ważyć przy tym około 25 kilogramów. Grubość desek oscyluje w okolicach 22 mm. Jaka jest ładowność takiego produktu? Zasadniczo zakłada się, że w zależności od tego, jak rozplanujemy ułożenie towaru może być to nawet 1500 kilogramów. W przypadku tak zwanej nośności statycznej to aż ok. 4000 kilogramów. Przy procesie produkcji głównie stosowane jest drewno sosnowe, natomiast wzmocnione narożniki zazwyczaj wypełnia się drewnianymi klockami lub takimi ze specjalnie przygotowanych trocin. 

Do czego wykorzystujemy europalety?

Europalety posiadają szereg zastosowań. Wykorzystuje się je głównie w transporcie drogowym. Pamiętajmy, że zanim zostaną załadowane, trzeba odpowiednio zabezpieczyć towary: posłużyć może nam do tego folia termokurczliwa, rozciągliwa lub specjalne pasy, w zależności od tego, co planujemy przewozić. Musimy także wypełnić wolną przestrzeń, jeśli szczeliny pomiędzy paletami wynoszą około piętnaście centymetrów. 

Europalety to sprzęt wykorzystywany przez wielu przedsiębiorców w różnych celach. Pamiętajmy, że muszą one spełniać określone przez prawo normy, dlatego kupujmy je z pewnych źródeł.