Transport lotniczy jest przyszłością logistyki - świadczy o tym systematycznie wzrastająca popularność tej formy przewozu towarów. Z tego względu warto wiedzieć o nim nieco więcej i być świadomym wszystkich jego zalet i wad.

Mocne strony transportu lotniczego

transport-lotniczyPojawienie się samolotów zrewolucjonizowało tę gałąź logistyki, jaką jest transport towarów na duże odległości, zwłaszcza między kontynentami. Wcześniej jedyną możliwością przewozu dóbr, na przykład z Europy do Ameryki Południowej była droga morska. Wtedy przebycie dystansu od jednego wybrzeża do drugiego zajmowało mnóstwo czasu i dopiero zastosowanie maszyn latających pozwoliło na szybki przewóz towarów na tej trasie. Transport lotniczy jest nie tylko najszybszym, ale też najbezpieczniejszym spośród wszystkich rodzajów transportu. Statystycznie wypadki w powietrzu zdarzają się najrzadziej, tymczasem nie ma dnia, by mediów nie obiegła informacja o groźnym incydencie na lądzie. Wynika to ze znacznie mniejszej liczby samolotów w przestworzach niż samochodów na drogach. Fracht lotniczy jest szczególnie pożądany podczas transportu towarów do trudno dostępnych miejsc. Choć może być to szokujące, na świecie wciąż istnieje wiele miejscowości, do których nie prowadzą ani tory kolejowe, ani żadne drogi. W takich sytuacjach wysłanie ładunku na pokładzie samolotu jest jedynym rozwiązaniem. Brak lotnisk i odpowiedniej infrastruktury może okazać się utrudnieniem podczas dostarczania towarów do odległych miejsc, jednak w wielu przypadkach ich transport do miejsca docelowego nie byłby w ogóle możliwy, gdyby nie fracht lotniczy.

Wady transportu lotniczego

transport-lotniczyNiestety, w porównaniu do innych rodzajów przewozu długodystansowego, transport lotniczy jest dość drogi. Wynika to nie tylko z liczby kilometrów, które samolot musi pokonać, by dostarczyć towar, ale także ze specyficznego przelicznika objętości do masy, według którego 1 m3 odpowiada aż 167 kg. Oznacza to, że wysłanie przesyłki o wymiarach 1x1x1 m ważącej 15 kg będzie kosztowało tyle samo, co transport tej samej wielkości ładunku o masie 130 kg. Inną wadą wykorzystania transportu lotniczego jest jego zależność od warunków atmosferycznych. Decydując się na ten rodzaj przewozu, trzeba liczyć się z ewentualnym odwołaniem lub opóźnieniem lotu, co naturalnie przełoży się na czas, w którym przesyłka dotrze od nadawcy do adresata. Na przełożenie startu samolotu może wpłynąć wiele czynników - chwilowe opady, burze śnieżne czy też tak abstrakcyjne wydarzenia jak erupcje wulkanów.

Kiedy warto przewozić towar na pokładzie samolotu?

Transport lotniczy, mimo kilku wad, nadal jest opłacalny w przypadku przewozu towarów na daleką odległość. Szczególnie w przypadku lekkich towarów, takich jak dokumenty, papiery wartościowe, a także cenne i lekkie jednocześnie przedmioty, transport lotniczy będzie optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli duże znaczenie ma czas, w jakim ładunek dotrze do celu.

Transport lotniczy, jak każdy inny, ma swoje wady i zalety, a zasadność jego wykorzystania zależy przede wszystkim od rodzaju przewożonych dóbr. W sytuacjach, gdy najważniejszy jest czas, w jakim przesyłka zostanie dostarczona do punktu docelowego, załadowanie jej na pokład samolotu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.