Transport jest w dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych gałęzi świadczonych usług. Potrzeba przewozu ładunków dotyczy właściwie wszystkich przedmiotów handlu od materiałów tekstylnych, przez żywność po ropę i paliwa ciekłe. W zależności od typu i charakteru towaru wybiera się najodpowiedniejszy środek transportu. Poniżej propozycje naczep samochodów ciężarowych, które wykorzystuje się w logistyce na co dzień.

Szeroki wybór

Sposób transportowania towaru jest ściśle związany z jego charakterem oraz wymaganiami jakie stawia się przewoźnikowi. Oprócz typowych naczep do ciągników siodłowych, wykorzystuje się w tym celu również auta ciężarowe, mogące przewozić towary do 12 ton oraz mniejsze samochody dostawcze o maksymalnej ładowności do 10 palet. Szeroki wachlarz możliwości pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnego typu ładunku. Wśród naczep wybór jest ogromny.

Izotermy i chłodnie

Do przewozu produktów podatnych na zmiany temperatury i warunków atmosferycznych używa się zwykle pojazdów typu izoterma, których budowa pozwala na utrzymanie warunków panujących wewnątrz przyczepy, wśród dostępnych rodzajów izoterm, występują naczepy typu chłodnie, które są wyposażone w agregaty. Za ich pomocą da się kontrolować temperaturę wewnątrz przyczepy, znacznie ją obniżając. Dzięki takim rozwiązaniom można bez przeszkód przewozić produkty wymagające określonej temperatury, nawet gdy warunki atmosferyczne wokół nie są sprzyjające. Chłodni używa się przede wszystkim do transportu leków, mrożonek, warzyw i owoców. Stanowi to także nieoceniony środek transportu w przypadku długich tras międzynarodowych.

Przyczepy wielozadaniowe

Naczepami o wielozadaniowym charakterze są tak zwane przyczepy kurtynowe. Za ich pomocą można bez przeszkód transportować zarówno palety i opakowania, jak i towar luzem. Charakterystyczne plandeki są często nazywane potocznie "firankami”. Zaletą tego typu naczep z pokryciem jest to, iż niezależnie od typu przewożonego ładunku, jeśli jego parametry mieszczą się w przyczepie, można go swobodnie przewozić. Stanowi to ogromne ułatwienie w przypadku pakunków nieforemnych lub tych, o rzadziej spotykanych kształtach.

Naczepa specjalistyczna

Największy problem sprawiają zawsze ładunki specjalistyczne, które wymagają największych zabezpieczeń. Na rynku dostępny jest przewóz tego typu towarów za pomocą naczep z wyjmowaną podłogą, wyposażonych w wentylację, ogrzewanie, a także zbiorniki do przewozu materiałów sypkich lub płynnych. W przypadku tych ostatnich nieocenionymi środkami transportu są cysterny, których wielozadaniowość polega na umożliwieniu przewozu zarówno cieczy jak materiałów luźnych, bez potrzeby przelewania lub przesypywania ich w odpowiednie pojemniki. W poszczególnych modelach instaluje się systemy, które ułatwiają utrzymanie przyczepy w czystości, samodzielny załadunek i rozładunek np. za pomocą hydraulicznego dźwigu.

Lawety i wywrotki

Produkowane są również specjalne naczepy przeznaczone do transportu samochodów, które umożliwiają ich przewóz w większej liczbie za jednym razem. Wspomniane lawety oprócz aut niezdatnych do jazdy lub nowych modeli, wykorzystuje się także do przewozu sprzętu budowlanego, jak np. małych koparek, urządzeń rolniczych, przyczep kempingowych, czy łodzi i motorówek. Z kolei do przewozu materiałów luźnych wykorzystuje się głównie wywrotki, które umożliwiają przewóz ziemi, żwiru, zboża, cegieł, gruzu, kruszyw.

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele typów naczep, samochodów dostawczych i ciężarowych. Dobór odpowiedniego środka transportu zależy od rodzaju towaru, jaki należy przewieźć. Jeżeli nie jesteś pewien jaki zespół pojazdów wybrać, zaufaj fachowcom z firmy transportowej - na pewno znajdą dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, a Twój ładunek dotrze bezpiecznie w miejsce przeznaczenia.