Do najważniejszych gałęzi transportu należą: transport drogowy, lotniczy, kolejowy oraz morski. Wszystkie z nich mają oczywiście swoje zalety, ale też wady i sprawdzają się przy różnych ładunkach.

Transport drogowy

Transport samochodowy jest wśród tych czterech gałęzi najbardziej popularny, ponieważ wykorzystywany jest do przewozu towarów również przez osoby prywatne. W stosunku do transportu lotniczego czy kolejowego okazuje się zazwyczaj tańszy, a przy tym jest najwygodniejszy, bo jako jedyny pozwala na dostarczenie ładunku do punktu docelowego, niezależnie od odległości. Inną ważną zaletą tej gałęzi jest to, że daje ogromny wybór środków transportu, od niewielkich samochodów dostawczych do bardzo pojemnych ciężarówek, można więc dostosować pojazd do ładunku i w zależności od jego wielkości, manipulować kosztami. Minusem transportu drogowego jest natomiast jego negatywny wpływ na środowisko, dlatego jeśli jest to możliwe, na dłuższych trasach lepiej korzystać z przewozów kolejowych.

Transport kolejowy

Główne gałęzie transportuDo zalet przewozów kolejowych należy bardzo duża ładowność i niewielkie koszty przy długich trasach (im większa odległość, tym transport ten staje się bardziej opłacalny). Warto podkreślić, że odgrywają one dużą rolę w przewozach multimodalnych, czyli takich, w których dostawa międzynarodowa odbywa się przy użyciu co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu. Wykorzystywanie kolei jest też rozwiązaniem najbardziej korzystnym dla środowiska. Trudno jednoznacznie ocenić stopień bezpieczeństwa oraz prędkości transportu kolejowego, ponieważ wpływa na to w dużej mierze dostępność i jakość infrastruktury - w zależności od kraju, a także wybranej trasy, parametry te mogą  znacznie się od siebie różnić.

Transport morski i śródlądowy

Transport śródlądowy jest w Polsce bardzo słabo rozwinięty, bowiem w naszym kraju jest stosunkowo rzadko używany ze względu na wąskie i płytkie koryta rzek, dlatego w tym tekście skupimy się głównie na charakterystyce transportu morskiego. Wśród zalet tej gałęzi można wymienić: masowość, dość niskie koszty przewozu oraz światowy zasięg i łatwy dostęp do największych centrów gospodarczych. Jednak jak wszystkie gałęzie transportu ma też swoje wady, a do najważniejszych z nich należą: długi czas dostawy ładunków oraz konieczność ich dowozu i przeładowania. Warto dodać, że infrastruktura transportu morskiego niezwykle prędko się rozwija, przez co staje się on coraz bardziej popularny i dostępny.

Transport lotniczy

Transport lotniczy obecnie rozwija się najlepiej i najbardziej dynamicznie. Jego najważniejszą cechą jest to, że pozwala dostarczyć towary najszybciej, szczególnie gdy chodzi o bardzo duże odległości. Jednocześnie stoi na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ładunku, przez co każdy, komu zależy na dostarczeniu cennej przesyłki do odległego miejsca w jak najkrótszym czasie, wybiera właśnie transport lotniczy. Przewóz towarów samolotem nie należy jednak do najtańszych, a przy tym trzeba pamiętać, że konieczne jest opłacenie dodatkowego transportu na lotnisko oraz do punktu docelowego.

Do wszystkich tych gałęzi można by dodać jeszcze transport przesyłowy, zwany też rurociągowym oraz transport kombinowany (mieszany), który pozwala na prosty i szybki przeładunek towaru z jednego środka transportu do drugiego. Każdy z rodzajów ma swoje plusy i minusy, więc wybór między nimi trzeba dostosować do swoich potrzeb. Pozostaje nam cieszyć się, że w dzisiejszych czasach mamy tak ogromne możliwości, a duże odległości nie stanowią już żadnego problemu.