Zagadnienia dotyczące transportu to jeden z najważniejszych działów logistyki, a to właśnie ona odgrywa ogromną rolę w transporcie. Terminy te przenikają się wzajemnie i w większości branż nawet mimo usilnych starań nie można ich całkowicie rozdzielić. Nic dziwnego, że powstało takie pojęcie jak logistyka transportu. Co oznacza i jak szeroki zakres zadań obejmuje?

Spedycja, transport i logistyka

Spedycja, transport i logistyka to trzy pojęcia, które często są mylone, więc na samym początku warto podkreślić różnice między nimi. Spedycja to organizacja przewozu towarów i choć często określa się ją również słowem transport, to jest to jednak pojęcie znacznie szersze, bowiem transport sprowadza się jedynie do przemieszczania ładunków lub ludzi. Spedycja zaś obejmuje również takie zadania jak: przyjmowanie zleceń spedycyjnych, zabezpieczanie ładunków czy przygotowywanie i przekazywanie przesyłki. Logistyka, spośród tych trzech, jest pojęciem najszerszym. Składa się na nią planowanie i realizacja przepływu surowców, produktów i informacji w taki sposób, by było to jak najbardziej efektywne.

Czym jest logistyka transportu?

Logistyka transportu jest więc jednym z działów logistyki - można nawet stwierdzić, że najważniejszym, bo stanowi największą jej część. Obejmuje planowanie oraz szeroko rozumianą optymalizację transportu ładunków. Dzięki sprawnie przeprowadzonym działaniom z zakresu logistyki transportu, firma może uniknąć niepotrzebnych strat, a także zapewnić sobie usprawnienie całego procesu sprzedaży i produkcji. Ze względu na tak ogromne znaczenie tej części zarządzania w prowadzeniu biznesu, wiele przedsiębiorstw zleca to podmiotom zewnętrznym.

Co obejmuje logistyka transportu?

Logistyka transportuWyzwania, jakie stoją przed pracownikami z dziedziny logistyki transportu to po pierwsze przyjmowanie zleceń spedycyjnych oraz wybór odpowiednich środków transportu, niekiedy nawet konkretnych przewoźników zewnętrznych. Do jego zadań należą również wszystkie zagadnienia związane z transportem paczki: przygotowanie jej, sporządzenie dokumentacji przewozowej, ewentualna odprawa celna oraz dostarczenie ładunku do rąk odbiorcy. Logistyka transportu obejmuje też planowanie tras, optymalizację transportu ładunku oraz zwroty towarów.

Dlaczego logistyka transportu jest tak ważna?

Jedna czwarta kosztów w logistyce jest związana z transportem. Wybranie odpowiedniego środka przewozu, wytyczenie optymalnej trasy, odpowiednie przygotowanie ładunku oraz niezawodność przewoźnika bardzo podnoszą jakość dostawy. Kluczowym aspektem jest także czas. Dzięki logistyce transportu istnieje możliwość skrócenia go do minimum, co pozwala na uzyskanie jak najwyższego poziomu zadowolenia klienta.

Jak widać, logistyka transportu to pojęcie szerokie i dość skomplikowane. Dopracowany system i sprawne przejście przez cały proces dostarczania przesyłek wymaga lat doświadczenia i nieustannie aktualizowanej wiedzy, dlatego warto zlecić to profesjonalistom.