Branża transportowa wielu osobom może wydawać się być typowo męską. Taki tok myślenia utarł się, dlatego że przez wiele lat to właśnie mężczyźni dominowali w tej dziedzinie. Czasy jednak się zmieniają i coraz więcej kobiet można spotkać na stanowiskach kierowców samochodów ciężarowych czy w dziale logistyki. Wynika to między innymi z tego, że kobiety zaczęły bardziej interesować się branżą transportową i odkrywać swoje pasje w tej dziedzinie.

Dlaczego w branży transportowej jest niewiele kobiet?

Fakt, iż kobiet w branży transportowej jest niewiele wynika z tego, że przez wiele lat to mężczyźni interesowali się motoryzacją, logistyką i magazynowaniem. Wraz ze zdobyciem wielu praw przez kobiety, w tym do pracy fizycznej w przedsiębiorstwach, kobiety zaczęły próbować swoich sił w tej branży. Stereotypowe myślenie mężczyzn, że kobiety nie nadają się do tych “męskich” zawodów zaczyna być obalane, kobiety zaczynają być coraz częściej zatrudnianie w branży transportowej oraz doceniane w niej. Obecnie wiele Pań odkryło swój ogromny potencjał za kierownicą ciężarówek, doskonale radzą sobie w trasie i z zadaniami logistycznymi.

Perspektywy dla kobiet w branży transportowej

Kobieta w branży transportowejWedług badań przeprowadzonych w Polsce i Europie kobiety stanowią 20% wśród pracowników branży transportowej, jednakże ta liczba wciąż z roku na rok wzrasta. Początkowo mężczyźni sceptycznie podchodzili do pomysłu, aby kobiety pracowały z nimi na równi w tej branży, ale wystarczyło dać im szansę, by pokazały co potrafią. Z niecierpliwościa czekamy na czasy, kiedy kobieta za kółkiem będzie tak powszechnym obrazem, jakim stał się mężczyzna w kuchni - bardzo mocno trzymamy za to kciuki.

Cechy kobiet przydatne w branży transportowej

Aby kobiety mogły rozwijać się w branży transportowej muszą posiadać pewne charakterystyczne cechy, oprócz skrupulatności i dokładności, przede wszystkim zawody w branży transportowej wymagają strategicznego myślenia oraz umiejętności szybkiego podejmowania ważnych oraz trafnych decyzji. Przewagą kobiet w tej sytuacji jest ich zdolność opanowywania emocji, łatwość nawiązywania kontaktów oraz budzenie dużej sympatii zarówno wśród współpracowników, jak i wśród klientów.

Warto kobietom dawać szansę rozwoju w branży transportowej. Świeże spojrzenie na tę dziedzinę może zaowocować kolejnymi, nowymi pomysłami, a w konsekwencji wieloma sukcesami. Czas docenić panie na płaszczyźnie branży transportowej!